JEZIKOSLOVKA NIVES OPAČIĆ U NAŠOJ ŠKOLI

JEZIKOSLOVKA NIVES OPAČIĆ U NAŠOJ ŠKOLI I ŠKOLSKI PROJEKT
RJEČNIK VOJNIĆKOGA KRAJA

Dana 20. ožujka 2014. posjetila nas je profesorica Nives Opačić i održala zanimljivo predavanje Standardno i nestandardno u javnoj komunikaciji. Svojim znanjem i autoritetom približila nam je značenja mnogih riječi i osvijetlila silovit utjecaj (prvenstveno) engleskoga jezika i prodor u standardni jezik i javnu komunikaciju. Ukazala je na mnogobrojne pogreške koje mahom proizlaze iz neznanja.

Složili smo se s njome da se hrvatski voli znanjem i da standardni jezik svi moramo učiti. Profesorica Opačić naš je vrstan jezikoslovac, jezikoznanac i jezikoljubac. Kako i sama kaže - bez riječi ne može i kud god ide s njom je hrvatski.

Njezino gostovanje organizirano je kao završetak projekta Rječnik vojnićkoga kraja koji smo izrađivali posljednje tri godine. Prikupljali smo zavičajne, nestandardne, „domaće“ riječi koje rabimo u svakodnevnoj komunikaciji. Takve riječi ne trebamo zaboraviti, dapače, moramo ih spasiti od zaborava i sačuvati za buduće naraštaje. Rječnik je otvoren za dopune tako da pozivamo učenike, roditelje i sve zainteresirane da nam se jave s riječima koje smo propustili uvrstiti.

Zahvaljujemo općinskome vodstvu na pomoći.

objavio: Ivica Josipović   datum: 20. 3. 2014.

« Travanj 2024 »