ODGOVORNO BIRAJMO ZANIMANJE

Osnovna škola je za nas sedmaše i osmaše pri kraju i mnogi već slave ne shvaćajući da nas veliki problemi tek čekaju. Naime, moramo se već sada odlučiti za neko od naših budućih zanimanja koje nam nude karlovačke srednje škole. Zadatak je pred nama utoliko odgovorniji jer moramo izabrati nešto što volimo raditi, nešto od čega ćemo moći živjeti; neko zanimanje za kojim postoje dugoročne potrebe.

U šumi zanimanja nije se ni malo lako odlučiti za jedno od njih, a moramo. I ne brine to samo mene, nego i moje roditelje. Tata prati sve televizijske emisije u kojima se govori o potrebnim i manje potrebnim zanimanjima; čita u novinama o viškovima radnika u poduzećima; o tisućama onih na burzi rada za kojima je prestao interes.
Moji roditelji i ne žele sami donositi odluke, pa traže i moje mišljenje kada se povede riječ o mojoj budućoj srednjoj školi. Osjećam da ih je strah nametati svoja mišljenja bez mog pristanka i plaše se da ih kasnije ne grize savjest i da ja za svoj možebitni uspjeh na kraju ne okrivim njih. Strah je i mene, priznajem. Ne usuđujem se previše nastojati u razgovorima opredjeljivati samo za neko zanimanje, iako bih na taj način roditeljima olakšao brige. Ali što ako se moj izbor pokaže potpuni promašaj?
Svi bi mi rekli onu narodnu: Sam pao, sam se ubio. Zato što smirenije razgovaramo i uvažavamo mišljenja jedni drugih. Povremeno mi se čini da bi odluku bilo daleko lakše donijeti, da nisam stalni i sigurni odlikaš. Tada bih odabrao neko zanimanje koje spada u uslužne djelatnosti, ali ovako nije isključena mogućnost da upišem neku srednju školu koja bi mi pružila dovoljno znanja, ako se odlučim za fakultet. Naravno, to ovisi i o mojim roditeljima i da li će biti u stanju financirati moje školovanje.
I mene i njih stvarno zabrinjava saznanje da su neka zanimanja vrlo tražena, ali je li takvo stanje za stalno, ili trenutno?
Za koja zanimanja će postojati interes, kada ja završim svoje školovanje? Sve su to rizici pred kojima smo i mi osmaši i naši zabrinuti roditelji. I na satovima profesionalne orijentacije ukazana nam je ozbiljnost pravilnog izbora i dat nam je spisak najtraženijih zanimanja, spisak onih kojih trenutno najviše nedostaje, kao i spisak onih kojih ima i previše:

Najtraženija zanimanja:        Fali zanimanja:                  Višak zanimanja:

prodavač                                 dip. Ing. građevinarstva      fotograf
konobar kuhar                        arhitekt                                krojač
komercijalist                            zidar, tesar, skladištar         upravni pravnik
IT administrator                      prodavač                              grafički tehničar
prodajni predstavnik               recepcionar                          grafički dizajner
programer                               frizer                                    prevoditelj
skladištar                                kozmetičar                           odgajatelj u vrtiću
poslovna tajnica                     medicinska sestra                učitelj
knjigovođa
voditelj prodaje
fotograf
krojač                                      (Op.a. Ovi podaci preuzeti su iz tv – emisije)

Nadam se da će ova lista trenutno aktualnih zanimanja pomoći i meni, a i drugima u izboru naših budućih zanimanjima.

Romario Matanović, 8.b

« Ožujak 2024 »