Svjetski dan zaštite šuma i kalendarski početak proljeća

U suradnji Hrvatskih šuma, Uprave šuma podružnice Karlovac, šumarije Vojnić i
OŠ Vojnić,

povodom obilježavanja Svjetskog dana zaštite šuma i kalendarskog početka proljeća, održano je edukativno predavanje o važnosti šuma i  njihove zaštite za čovječanstvo. U tu svrhu učenici OŠ Vojnić, tj. 4.a razred, uz pomoć ravnateljice Mirjane Stojković, posadili su nekoliko biljnih vrsta u parku ispred škole, a sadni materijal donirale su Hrvatske šume. To je ujedno bio i njihov praktični dio današnjeg predavanja kojega je održao dipl. ing. šumarstva Alen Benković učenicima od 4. do 7.razreda.

Učenike se upoznalo sa funkcijama šume u životu čovjeka (gospodarska, ekološka, zaštitna i turistička), razlozima smanjenja površina pod šumama, gdje se kao glavni uzročnik navodi čovjek koji industrijalizacijom i sve većom globalizacijom uzrokuje klimatske promjene, a one se odražavaju na svjetsku sliku šumovitosti.

Naglasak je stavljen na šume u Hrvatskoj koje, prema posljednjim podacima, zauzimaju 42 % ukupne površine. Činjenica da je 97% tih šuma nastalo prirodnim putem (autohtone šume) široke biološke raznolikosti, što nije slučaj u Europi gdje se podižu umjetne šume
(kulture, plantaže) svratilo je pažnju na to koliko Hrvatska još uvijek njeguje prirodno.

Stoga, zbog ozbiljnosti problema smanjenja površine pod šumama, predavanje je bitno učenicima kao i mladim generacijama kako bi ih se na ovaj način potaknulo na razmišljanje o budućnosti opstanka planeta kojemu one igraju važnu ulogu.

U proljeće su učenici krenuli sadnjom novog, prirodnog života, osmjehom na licu i lijepim, sunčanim vremenom. Zaključujemo kako se nadamo da će takva ozarena lica ostati i slika naše planete i u nadolazećim desetljećima.

objavio: Natalija Kočiš Benković   datum: 21. 3. 2014.

« Ožujak 2024 »