SVJETSKI DAN ŠUMA

21. ožujka predstavlja kalendarski početak proljeća,

a ujedno se na taj dan obilježava i Svjetski dan šuma. Ovom prilikom su učenici 4.b razreda  OŠ Vojnić i učiteljica Natalija Kočiš Benković, u suradnji sa Šumarijom Vojnić te općinom Vojnić obilježili taj dan činom sadnje sadnice hrasta lužnjaka ispred zgrade Šumarije Vojnić.

S namjerom da se ukaže na značaj šuma i utjecaj na ljude, osvijestili smo učenike o čuvanju šuma i prirode. Neplanskom sječom čovjek ugrožava prirodu, no unatoč svemu, šuma je još tu, ali joj je potrebna naša zaštita. Uništavanjem nastaju i štetne, ekološke promjene, prvenstveno zemljišta i klime, ali nestaju i mnoge biljne i životinjske vrste.

Ovo je peta takva sadnica hrasta lužnjaka čije sjeme potječe iz specijalnog rezervata šuma „Prašnik“, a ovom prilikom dobila je i svog kuma, načelnika općine Vojnić, Nebojšu Andrića. Upravitelj Šumarije Vojnić, Alen Benković, objasnio je učenicima sve o sadnji, stanju šuma u RH i njihovu gospodarenju i važnosti, a učenici su svoje znanje imali prilike pokazati i na kvizu koji je uslijedio. Najbolji mali poznavatelji među njima dobili su prigodne poklone.

Ove godine Svjetski dan šuma obilježava se pod sloganom „Šuma i energija“ iz razloga što se šume od milja nazivaju „zelenim tvornicama“ jer uz drvnu građu, proizvode ono najbitnije, a to je čisti zrak, vežu vodu uz tlo sprečavajući erozije i ublažavajući klimatske prilike.

Na ovaj i ovakve načine obilježavanja, te racionalnim gospodarenjem šumama, osigurat će se i budućim generacijama mogućnost uživanja u blagodatima šume.

Natalija Kočiš Benković

objavio: Natalija Kočiš Benković   datum: 21. 3. 2017.

« Ožujak 2024 »